Pollen allergi eller Corona Virus (Covid-19)?
Den frågan är lite klurig, personen som har haft allergi tidigare känner igen symptomen. Men personer som får den för första gången kan bli tveksamma, då de för första gången stöter på en allergisk reaktion.
Symptom | Corona Virus (Covid-19) | PollenAllergi |
Snuva | Tjock form | Tun form |
Nysningar | Väldigt sällan | Oftast förekommande |
Rinnande ögon | Sällan förekommande | Väldigt vanligt |
Ont i musklerna och leder | Väldigt vanlig förekommande | Nej |
Feber | Vanligt förekommande | Nej |
Klåda | Sällan förekommande | Väldigt vanligt i både näsa, ögon och hals |
Hosta | Vanligt förekommande | Rethosta, kan sällan förekomma. |
Halsont | Vanligt förekommande | Nej ingen värk i halsen, mer än klåda |
Det finns behandling för pollenallergi, som hjälper till att dämpa den, det finns ännu inget botemedel att helt bli fri från allergier. Antihistamin tabletter, ögondroppar och nässpray finns mot att dämpa allergin.
Däremot Covid-19 har ännu ingen botemedel men snart kommer det komma vaccinationer som kommer att skydda oss från viruset. Om du känner dig sjuk då bör du stanna hemma och dricka mycket vatten och äta hälsosam mat som är näringsrik. Om du bor ihop med familjemedlemmar eller kompisar då är det bäst att hålla dig borta från de eftersom viruset sprids snabbt. Om du misstänker att du har Covid-19(Corona virus) då ska du försöka prata med sjukvårdspersonal eller ringa 1177.
Ska man testa sig? Ja, absolut om du känner att allergi medicin inte hjälper dig alls, då rekommenderar vi att du ska kontakt vårdcentralen eller 1177 per telefon, innan du kommer in, för att öka säkerheten för andra patienter som kan vara på plats.
Pollen Allergi eller Corona Virus (Covid-19)?
Pollen allergi eller Corona Virus (Covid-19)? Den frågan är [...]
Problem Med Tarmfloran?
Problem Med Tarmfloran? Har du problem med tarmen läs [...]
Hur byter man VårdCentral? – How to change Health Center? – كيفية تغيير المركز الصحي?
Hur byter man vård central? Det finns tre olika [...]